Peticija koja je pokrenuta u Prištini da Kosovo promeni ime u Dardanija je jedna u moru nebuloza koje dolaze od kosovskih Albanaca, od koje neće biti ništa, iako je pokazatelj duboke krize identiteta koja tamo vlada, kaže šef skupštinskog odbora za bezbednost Milovan Drecun.
U Prištini je na glavnom trgu organizovano prikupljanje 10.000 potpisa za peticijua sa zahtevom da se promeni ime Kosova u Dardaniju, kako bi taj predlog mogli da dostave kosovskoj skupštini.
Kriza identiteta
Na pitanje da li je na Kosovu i Metohiji kod Albanaca zavladala kriza identiteta ili je to deo predizborne kampanje, Milovan Drecun, odličan poznavalac prilika na Kosovu i Metohiji, kaže da ne misli da je ovo potez koji će privući značajniju pažnju javnosti.
„Ovo je još jedna besmislena inicijativa u moru sličnih iz Prištine, ali koja ima kontinuiranu političku poruku a to je da su oni zapravo poreklom Iliri, odnosno da im je poreklo ilirsko-tračansko što bi značilo da su oni starosedeoci na Balkanu, a da su Sloveni, dakle mi, došli i oteli im deo teritorije. I to im je ta stara priča,“ kaže Drecun.
Priština gleda kroz ovu prizmu po kojoj je, prema njihovoj verziji istorije, Kosovo i Metohija njihova teritorija a ne srpska.
„Tu priču su jedno vreme pokušavali da proguraju, ali im nije pošlo za rukom. Ne vidim koji je cilj da ovo neko sada ponovo pokreće jer se jednostavno neće ništa desiti,“ uveren je Drecun.
Kako kaže, ta inicijativa nema nikakvu snagu i ne može ništa da promeni ali dosta govori o tome kakav je odnos kosovskih Albanaca prema istoriji.
„Generalno oni pokušavaju da prekroje istoriju o svom poreklu na svakom koraku i u svemu gde misle da je to moguće pa tako i da Srbe prikažu kao agresore koji su od Ilira i Tračana osvojili kosovsko-metohijsku teritoriju i da su njih proterali. Reč je o besmislici koja ne može da izdrži suočavanje sa istorijskim činjenicama,“ zaključuje Drecun.
Inače, nije tajna da kosovski Albanci nisu bili zadovoljni ni time što ih je izaslanik za pregovore Finac Marti Ahtisari u pokušaju da stvori novu naciju zvao „Kosovari“, a još veći problem imaju da dokažu da su autohtoni narod na prostoru Kosova i Metohije, zbog čega pribegavaju plasiranju iskrivljenih istorijskih podataka.
Da Albanci imaju problem sa imenom Kosovo i Metohija obelodanjeno je još šezdesetih godina, posebno s onim Metohija, jer to znači crkveno imanje. Najnovija priča o promeni imena Kosova potekla je nedavno od kosovskog novinara Ramiza Selimija koji je pozvao institucije iz Prištine da promene naziv države, odnosno da se ona više ne zove Kosovo, već Dardanija.
Prekrajanje istorije
Selimi je u svom tekstu objavljenom u kosovskim medijima priznao da da Albanci sa Kosova i Metohije imaju krizu identiteta, jer je naziv Kosovo srpskog porekla, a i toponimi na tom prostoru su većinski srpski.
Peticija koja je pokrenuta ima za cilj da otvori javnu debatu o istorijskom i kulturnom identitetu Kosova, vraćajući pažnju na ime “Dardani”, koje je povezano sa drevnom prošlošću te teritorije.
Dardanci su, naime, bili tračko-ilirsko pleme koje je u antičko doba naseljavalo područje Balkana odakle su došli iz Male Azije, a Dardanija je u 3. i 4. Veku bila jedna od provincija Rimskog carstva.
Pozivu za potpisivanje peticije odazvali su se i neki bivši narodni poslanici iz albanskih redova, a građani Prištine ovu inicijativu vide kao pozitivnu. Potpisivanje peticije počelo je u Prištini, a očekuje se da će biti organizovano i u drugim opštinama.
Sputnjikportal.rs